Idea konkursu
- Szczegóły
…cały sens w tym, by budowy nie poczynać od nowa, by stała na przemyśleniach i doświadczeniach poprzedników…
Melchior Wańkowicz
Dzieje cywilizacji potwierdzają znaczący wpływ wspólnot lokalnych na rzeczywistość, w których dorasta i realizuje się człowiek. Historia i oblicze Polski są tego doskonałym przykładem, gdyż w uznaniu wielu, to właśnie regionalne bogactwo i zróżnicowanie są siłą polskiego narodu. Dzięki temu przechodził on przez kolejne historyczne burze, ale również pomnażał bogactwo kultury i siłę gospodarki.
W tym kontekście można spojrzeć na istotę samorządu, który staje się nie tylko gwarantem społecznej harmonii i poszanowania wzajemnych interesów. Realizuje on również misję budowy i podtrzymania międzypokoleniowej więzi członków małej ojczyzny. Więzi stworzonej na gruncie dziedzictwa kulturowego oraz motywowanej wspólnym pragnieniem rozwoju. Dlatego z perspektywy lokalnych i regionalnych wspólnot samorządowych spoglądamy w przeszłość, gdyż tam są źródła tożsamości i wewnętrznej siły, a jednocześnie stajemy wobec obecnych wyzwań, aby przygotować lepsze warunki rozwoju dla przyszłych pokoleń.
Dziedzictwo i rozwój należy widzieć jako kategorie będące ze sobą w ścisłym i twórczym związku. Są one zarazem nieustannym zadaniem samorządów oraz tworzących je społeczności. Z tych założeń oraz z przeświadczenia o kluczowej roli kultury w tym procesie, wyrosła idea konkursu prac dyplomowych.
Jego bezpośrednim celem jest:
- pogłębianie i popularyzacja wiedzy na temat województwa podkarpackiego południowo-wschodniej Polski,
- prezentacja regionalnych zasobów dziedzictwa kulturowego i współczesnego potencjału rozwojowego,
- promocja województwa podkarpackiego i jego kultury umysłowej,
- wsparcie i promocja działań młodych naukowców oraz osób podejmujących tematykę Podkarpacia w swoich badaniach,
- inspiracja działań lokalnych i obywatelskich na rzecz krzewienia kultury, tradycji i pomnożenia kapitału społecznego,
- wszechstronne włączenie wątków dziedzictwa i rozwoju Podkarpacia do regionalnej debaty publicznej.