Dyplomowe Podkarpackie

Aktualności
Plakat konkursowy IV edycji

Rozstrzygnięto IV edycję Konkursu prac dyplomowych „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia organizowanego przez samorząd województwa. Zarząd Województwa Podkarpackiego wyłonił laureatów i wyróżnionych w konkursie, w którym pula nagród wyniosła 15 tys. złotych.

Celem konkursu jest pogłębienie i popularyzacja wiedzy na temat Podkarpacia, prezentacja regionalnych zasobów dziedzictwa i współczesnego potencjału rozwojowego, promocja województwa podkarpackiego oraz wsparcie i wyróżnienie najzdolniejszych absolwentów.

W tegorocznej edycji do konkursu „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia” skutecznie zgłoszonych zostało 18 prac dyplomowych, które można było składać do 20 września. Ich tematyka łączy się z naszym regionem i wpisuje w cele konkursowe. Rozprawy magisterskie, inżynierskie bądź licencjackie podzielono na kategorie konkursowe, gdzie odbywała się ich dalsza ocena.

Wyłonienie laureatów i wyróżnionych poprzedzone było pracą Kapituły Konkursu, której obrady i rekomendacja stały się ważnym wsparciem ostatecznej decyzji.

W kategorii prac dyplomowych dotyczących kultury, historii, dziedzictwa materialnego, niematerialnego, naturalnego, aktywności społecznej, sylwetek mieszkańców oraz innych aspektów, które przez wieki tworzyły i tworzą bogate i różnorodne oblicze regionu, wpływają na jego pamięć, specyfikę i krajobraz kulturowy, przyznaje się następujące nagrody:

Laureat: Kamila Cynk (Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie)
„Intensywność i struktura procesów lasotwórczych w buczynach Beskidu Niskiego na przykładzie wybranych drzewostanów Magurskiego Parku Narodowego” - 5 000 zł

Wyróżnienie: Aleksandra Śnieżek (Uniwersytet Rzeszowski)
„Do stóp Maryi. Szlakiem lokalnych sanktuariów maryjnych w archiprezbiteratach sanockim i krośnieńskim” - 1 250 zł

Wyróżnienie: Ewelina Wałach (Uniwersytet Rzeszowski) „Przemiany demograficzne ludności wsi Pstrągowa w okresie autonomii galicyjskiej” - 1 250 zł

W kategorii prac dyplomowych omawiających w sposób twórczy i inspirujący procesy społeczno-gospodarcze w konkretnym krajobrazie kulturowym regionu, współczesne idee w zakresie zarządzania dziedzictwem i kulturą, potencjał rozwojowy regionu, innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii i infrastruktury, które wpływają m.in. na: poprawę dostępu do kultury, jakość życia, standard usług publicznych oraz inne aspekty pozwalające ukazać i wzmocnić zrównoważony rozwój województwa i jego kultury umysłowej, przyznaje się następujące nagrody:

Laureat: Aleksandra Sowa (Politechnika Rzeszowska) „Projekt nowoczesnej galerii sztuki w Rzeszowie” - 5 000 zł

Wyróżnienie: Karolina Jurkiewicz (Politechnika Rzeszowska) „Projekt architektoniczny schroniska turystycznego na Horodku” - 1 250 zł

Wyróżnienie: Paulina Pyżyk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) „Efekty wdrażania programów rewitalizacji wybranych miast województwa podkarpackiego” - 1 250 zł

W trakcie oceny zgłoszonych prac i przy rozstrzygnięciu konkursu kierowano się tradycyjnie stopniem realizacji celów konkursowych. Analiza dotyczyła więc przede wszystkim oryginalności tematu, ujęcia kontekst regionalnego, uwzględnienia innowacyjnego i interdyscyplinarnego podejście oraz waloru społecznego prezentowanej tematyki.

Szerokie spektrum prac ponownie dało dowód wszechstronnego oblicza dziedzictwa kulturowego regionu oraz jego wielu możliwości i wyzwań rozwojowych. Tematyka związaną z Podkarpaciem objawia się w pracach dyplomowych w szerokim kontekście, ale wielokrotnie – co szczególnie cenne – potwierdza zainteresowanie przeszłością i przyszłością wspólnoty lokalnej i regionej, a także twórczym podejściem do ich prezentacji.

Zarząd Województwa Podkarpackiego serdecznie gratuluje laureatom oraz wyróżnionym, a wszystkim uczestnikom dziękuje za udział w Konkursie. Organizatorzy Konkursu dziękują zarazem wszystkim uczelniom za pomoc w jego promocji i możliwość dotarcia do swoich studentów.


Do pobrania:

 

 



Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego

aleja Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
17 743 30 20
konkurs@podkarpackie.pl

 

Logo Województwa - Przestrzeń OtwartaDyplomowe Podkarpackie

 

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego

aleja Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
17 743 30 20
konkurs@podkarpackie.pl

Logo Województwa - Przestrzeń OtwartaDyplomowe Podkarpackie