Serwis Dyplomowe Podkarpackie

II edycja 2020

 


Do II edycji Konkursu prac dyplomowych „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia” zgłoszonych zostało 16 prac licencjackich, magisterskich i inżynierskich. Zarząd Województwa Podkarpackiego dokonał jej rozstrzygnięcia Uchwałą nr 228/4528/20 z dnia 1 grudnia 2020 r.

 

Kategoria „Dziedzictwo”:

Laureat: Bartosz Jawor

Tytuł pracy: Klarnet i jego rola w zespole ludowym na przykładzie wybranych regionów etnograficznych Polski południowo-wschodniej

Opis pracy: Głównymi obszarami badań tej pracy są: klarnet, proces integracji w regionie Polski południowo-wschodniej oraz następstwa tego zjawiska, które wpłynęły na kształtowanie się muzycznej kultury ludowej regionu. Praca jest jedną z nielicznych prób (jeżeli nie jedyną) usystematyzowania informacji na temat wpływu tego instrumentu na rozwój muzycznej kultury ludowej Polski południowo-wschodniej. Cyfrowe zbiory zawarte w pracy zostały przekazane w formie kopii do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Praca zwraca uwagę na ważny aspekt kultury muzycznej w kreowaniu tożsamości poszczególnych wspólnot lokalnych, regionalnych, narodowych.

Uczelnia: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Praca magisterska; rok obrony: 2020

 

Wyróżnienie: Joanna Jęczalik

Tytuł pracy: Fotografia w latach 70. i 80. XX wieku w Rzeszowie. Na przykładzie Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego

Opis pracy: Praca powstała w celu zbadania i opisania działalności fotograficznej w latach 70. I 80. XX wieku w Polsce oraz przybliżenia realiów PRL w kontekście fotografii. Obszarem podjętych badań jest Rzeszów, gdzie działało Rzeszowskie Towarzystwo Fotograficzne, którego losy są głównym tematem pracy. Praca wskazuje na historię fotografii od jej powstania, przez jej początki na ziemiach Polski, pierwsze amatorskie organizacje fotograficzne, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-wschodniej Polski. Praca udowadnia, że działalność Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego była tak prężna, że wyszła nie tylko poza granice województwa, ale również Polski.

Uczelnia: Uniwersytet Rzeszowski

Praca licencjacka; rok obrony: 2019

 

Kategoria „Rozwój”

Laureat: Ewelina Tekiela

Tytuł pracy: Projekt koncepcyjny zagrody edukacyjnej w Nowinach Horynieckich

Opis pracy: Przedmiotem pracy jest Projekt Koncepcyjny Zagrody Edukacyjnej w Nowinach Horynieckich. Miejscowość znajduje się w obrębie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje polską część Roztocza Wschodniego. Gospodarstwo, dla którego jest projektowany zespół budynków, będzie nastawione na hodowlę alpak (południowoamerykański, trawożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych. Zwierzę udomowione, hodowane dla wełny i mięsa, przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy). Głównym celem alpakarni jest zarówno ich hodowla oraz alpakoterapia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Projekt stanowi inspirację do stworzenia takiego gospodarstwa na terenie regionu podkarpackiego w celach hodowlanych, edukacyjnych i promocyjnych tej części Polski.

Uczelnia: Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki

Praca magisterska; rok obrony: 2020

 

Wyróżnienie: Aneta Czekaj

Tytuł pracy: Architektura zachowań: praca. Ośrodek działalności twórczej

Opis pracy: Tematem pracy jest projekt architektoniczny miejsca służącego pracy. Projektowany obiekt jest to ośrodek działalności twórczej, przeznaczony dla artystów działających w różnych dziedzinach. Projekt opracowany jest na podstawie poprzedzającej części badawczej dotyczącej architektury, zachowania człowieka oraz pracy. Projektowany obiekt ma za zadanie promować artystów z Podkarpacia oraz zwiększyć walor kulturowy w tym regionie. Tytułowy ośrodek działalności twórczej został zaprojektowany w realnej przestrzeni stolica województwa, tj. w miejsce obecnego targowiska przy ul. Mochnackiego w centrum miasta. 

Uczelnia: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Praca magisterska; rok obrony: 2019

 

Wyróżnienie: Urszula Król

Tytuł pracy: Przestrzeń inkluzywna. Projekt osiedla integracyjnego dla osób starszych

Opis pracy: Wybrany temat pracy inżynierskiej obejmuje stworzenie przestrzeni inkluzywnej dedykowanej osobom starszym. Stworzone osiedle mieszkalne dla osób starszych charakteryzuje się przede wszystkim różnorodnością. Daje wiele możliwości zamieszkania, spędzania czasu i rekreacji. Opracowanie wskazane w pracy zakłada stworzenie miejsca godnego dla osób starszych z możliwością przeżywania godnie swej starości i korzystania z pełni jej uroków.

Uczelnia: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Praca inżynierska, rok obrony: 2019